• Středa 4. září 2019
  • Studijní a informační centrum, Česká zemědělská univerzita, Kamýcká 129
  • 10:00 – 16:00 hod.

SPRÁVNĚ PRÁVNĚ o copyrightu a plagiátorství

Taky jste ztraceni v autorskoprávní džungli dnešního světa? Nevíte, co všechno lze legálně využít a za jakých podmínek? Nevíte, jak poradit svým studentům? Na to i na další otázky dostanete odpověď na letošním semináři IVIG. Přednášet budou Chriss Morrison, Jane Secker, Pavla Kovářová, Alexandra Vančurová, Michaela Morysková, Lukáš Herout a další.

Odborná komise pro informační vzdělávání a informační gramotnost na vysokých školách AKVŠ ČR ve spolupráci se Studijním a informačním centrem ČZU.

Kontakty

Mgr. Kristýna Paulová (předsedkyně Komise IVIG), e-mail: paulova@sic.czu.cz

09:30 – 10:00 Prezence účastníků
10:00 – 10:15 Zahájení semináře, Hana Landová (AKVŠ ČR a ČZU) a Alexandra Vančurová (UK)
10:15 – 11:00 The ethics of copying in libraries: piracy, ignorance and civil disobedience, Chris Morrison (University of Kent)

In this lecture Chris will consider the role that libraries and librarians have played in the history of copyright and the legal basis on which citizens are able to access and use information. He will look at the ways in which libraries have contributed to the debate around copyright law and the role they play in underpinning ethical and responsible behaviours. He will conclude by reflecting on the current debates around copyright in Europe, the controversy surrounding SciHub and the slow but steady journey towards open practices.

Chris Morrison is the Copyright, Licensing and Policy Manager at the University of Kent. He has been working with copyright issues for 20 years, is co-author (with Jane Secker) of the second edition of Copyright and E-Learning: a guide for practitioners (Facet), and with Jane co-founded the award winning copyrightliteracy.org blog. Chris is a member of the Universities UK / GuildHE Copyright Negotiation and Advisory Committee (CNAC), the UK Government’s Copyright Education Awareness Group (CEAG), and he recently completed a masters in copyright law from King’s College London. Chris is also the creator of Copyright the Card Game.

11:00 – 11:30 Připravujeme copyright asistenty?, Pavla Kovářová (MU)

Přednáška se zaměří na výsledky výzkumu autorskoprávní gramotnosti mezi studenty všech kateder informačních studií a knihovnictví v ČR. V souvislosti s nimi budou představeny základní tematické oblasti, které by měl knihovník ovládat, aby byl schopný především v praxi vysokoškolského knihovníka (ale nejen toho) reflektovat potřeby uživatelů knihovny a pomáhat jim s autorskoprávní otázkami a problémy. Výsledky budou zasazeny také do mezinárodního kontextu.

Pavla Kovářová se k tématu právních otázek v práci s informacemi dostala od tématu informační bezpečnosti, kterému se věnuje již téměř 15 let. Lektoruje semináře právního základu pro knihovníky a téma přednáší také na KISK FF MU. Od roku 2017 je členkou mezinárodního výzkumného týmu CoLIS (A Multinational Copyright Literacy Survey).

11:30 – 12:00 Veřejné licence Creative Commons v praxi, Anna Drgová (advokátní kancelář SimpleLaw)

Poskytnutí autorských děl k bezplatnému užívání většímu množství uživatelů současně ještě donedávna naráželo na složité právní mantinely, které museli autoři překonávat. Sdílení a šíření autorsky chráněných děl usnadnily veřejné licence Creative Commons, které si díky této prezentaci nejenom zamilujete, ale naučíte se je i správně používat.

Anna Drgová je členkou spolku Open Content, který se stará o osvětu v oblasti veřejných licencí Creative Commons v ČR. Vystudovala brněnská práva a LLM program Law and Technology na univerzitě v Tilburgu (NL). Věnuje se právu informačních technologií a souvisejícím daňovým aspektům v advokátní kanceláři SimpleLaw.

12:00 – 12:30 Zkušenosti Karlovy Univerzity se systémem Turnitin, Šárka Groffová (UK)

Příspěvek bude zaměřen na dosavadní tříleté zkušenosti Univerzity Karlovy s užíváním systému Turnitin, který slouží nejen ke kontrole originality prací (odhalování plagiátů), ale i jako nástroj pro rozvoj akademického psaní při výuce. Bude představen princip, na kterém systém funguje a stav jeho implementace v českém akademickém prostředí. Dále se bude přednáška věnovat reálným případům jeho využití a přínosu, který systém má pro akademickou integritu a boj proti plagiátorství na UK.

Šárka Grofová je zaměstnankyní Centra pro podporu e-learningu v Ústřední knihovně Univerzity Karlovy a administrátorkou systému Turnitin. Pedagogické vzdělání s jazykovým zaměřením, které získala na vysokých školách v České republice a v Německu, využívá ke zvyšování povědomí jak o akademické integritě, tak o možnostech využití moderních technologií ve výuce.

12:30 – 13:30 Oběd
12:30 – 13:30 Paralelně s obědem po 20 minutách 3x opakován workshop „Hrajeme si“Alexandra Vančurová (UK), Michaela Morysková (ČVUT)

Přijďte si v obědové pauze vyzkoušet pár krátkých her pro oživení výuky – čeká vás několik aktivit typu informační domino, bingo a další.Alexandra Vančurová (Karlova Univerzita v Praze – Přírodovědecká fakulta – Knihovna chemie). Absolventka Ústavu pro informační studia a knihovnictví Univerzity Karlovy se specializací Informační věda. Od roku 2012 je zaměstnancem Knihovny chemie Přírodovědecké fakulty UK a od ledna 2015 se stala vedoucí knihovny.Michaela Morysková (České vysoké učení technické v Praze, Ústřední knihovna, vedoucí oddělení podpory studia).
13:30 – 15:30 WORKSHOPY
1. Playful approaches to copyright literacy: an introduction, Chris Morrison + Jane SeckerIn this workshop Chris and Jane will demonstrate the latest versions of their popular educational games Copyright the Card Game and The Publishing Trap (both available for download from copyrightliteracy.org). Participants will be able to play sections from both games as well as receiving advice on how to run them within their own institutions. Finally, Jane and Chris will report on the work of the international copyright literacy community and discuss how the games could be adapted for use in local contexts.Ch. Morrison – see above.

J. Secker is Senior lecturer in educational development at City University of London. She is chair of the CILIP information literacy group and a member of the UUK CNAC. Her research interests include copyright, information and digital literacy and open education.

2. Plagiátorské softwary, Lukáš Herout (ČZU)

 

15:30 – 16:00 Shrnutí a zakončení
Program ke stažení

Upozornění:

Max. počet účastníků: 80.

Pro členy AKVŠ je účast bezplatná. Poplatek pro účastníky z institucí mimo AKVŠ ve výši 100 Kč bude vybírán u prezence.

 Registrační formulář
Seznam účastníků
 Jméno (Jméno) Příjmení (Jméno) Instituce
TerezaŠímováČeská zemědělská univerzita v Praze (ČZU)
MichaelaMoryskováČeské vysoké učení technické v Praze (ČVUT)
MichaelaMatouškováUniverzita Karlova (UK)
JanaAdamusováVysoké učení technické v Brně (VUT)
EvaSedlákováVysoké učení technické v Brně (VUT)
HanaMikulenkováStředočeská vědecká knihovna
HelenaVorlováJihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU)
LenkaPeškováČeská zemědělská univerzita v Praze (ČZU)
HanaLandováČeská zemědělská univerzita v Praze (ČZU)
JanaVitoušováKnihovna Státního zdravotního ústavu
MartinaNedomováMasarykova univerzita (MU)
DanaMazancováMasarykova univerzita (MU)
JanaVeseláStátní zdravotní ústav
MartinaMachátováMoravská zemská knihovna v Brně
ArturOgurekUniwersytet Wrocławski
RůženaMatěnováKnihovna města Hradce Králové
VeronikaUngerováUniverzita Pardubice (UPa)
DarinaNovotnáUniverzita Pardubice (UPa)
GabrielaChromcováSlezská univerzita v Opavě (SLU)
ĽubicaKlímováKrajská knihovna v Pardubicích
LucieŠtrosováČeská zemědělská univerzita v Praze (ČZU)
MarkétaTrykarováTechnická univerzita v Liberci (TUL)
RadkaHavlicováSeveročeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem
JitkaHaincováSeveročeská vědecká knihovna Ústí nad Labem (SVKUL)
PetraHoffmannováUniverzita Karlova (UK)
OlgaMartinováNárodní technická knihovna
MartinaBřeňováVojenský historický ústav
TerezaKadlecováNárodní technická knihovna (NTK)
BarboraKatolickáZápadočeská univerzita v Plzni (ZČU)
TerezaMelichováKnihovna AV ČR, v. v. i.
TerezaKlozováVýzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický
EvaBartůňkováNárodní knihovna
JanaFolkováJanáčkova akademie múzických umění v Brně (JAMU)
EvaCerniňákováJabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
OlgaPitašováUniverzita Karlova (UK)
LudvíkSteinerTechnická univerzita v Liberci (TUL)
SimonaHavlíčkováVysoké učení technické v Brně (VUT)
ŠárkaGrofováUniverzita Karlova (UK)
PetrMatičkaUniverzita Karlova (UK)
MichaelaZdráhalováVysoké učení technické v Brně (VUT)
LucieRichterováSpolečná knihovna ÚJV Řež, a. s. a ÚJF AVČR v.v.i.
FrantišekVorelJihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU)
IvaBurešováKnihovna AV ČR
LenkaBělohoubkováVysoká škola ekonomická v Praze (VŠE)
 Jméno (Jméno) Příjmení (Jméno) Instituce
Aktuálně přihlášeno účastníků: 44.

Jak se dostanete na SIC ČZU

MHD: Ze stanice Dejvická autobusem 107 nebo 147 na stanici Zemědělská univerzita. Jízda trvá cca 8-10 min. Na Studijní a informační centrum viz modrá trasa dle přiloženého obrázku.
AUTO: Z Dejvic po ulici Jugoslávských partyzánů směr Roztoky (Podbabskou a Roztockou ulicí podél řeky) stále po hlavní silnici směr Suchdol po ulici Kamýcká. Poté zabočit na ulici Sídlištní viz červená trasa dle přiloženého obrázku. U závor stačí ohlásit, že přijíždíte na seminář na SIC a ochranka Vás vpustí.